Dobré rady

Zdravá strava

Jedlá obsahujú rozličné chemické látky, všeobecne nazývané potravinové zdroje. Pomocou trávenia sa rozkladajú a organizmus ich absorbuje. Poskytujú energiu nevyhnutnú pre život a sú stavebnými prvkami nášho tela. Medzi potravinové zdroje obsiahnuté v jedle patria: organické zlúčeniny, uhľohydráty alebo cukry, bielkoviny, tuky, vitamíny, vlákniny a anorganické zlúčeniny, t.j. minerálne soli a voda. Energia sa meria v kilokalóriách (kcal).

Množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje na jeden deň, sa mení podľa veku, fyzickej aktivity, telesnej hmotnosti a iných faktorov. Aby sa zachovala správna telesná hmotnosť, musí existovať medzi stravou a energetickým výdajom rovnováha. Preto je dobré sledovať informácie o obsahu energie, ktorú obsahujú rôzne jedlá a potraviny.

Prepočet joulov na kalórie

kalórie (cal) → jouly (J) cal x 4,2 = J
jouly (J) → kalórie (cal) J : 4,2 = cal
Základné
stavebné 
zložky
vyváženej stravy

Vlákniny

Vlákniny nazývané sa nachádzajú najmä v rastlinách, Stravou prichádzajú nestrávené do čriev, kde prostredníctvom baktérií podliehajú procesu kvasenia.

Vlákniny sa delia na vo vode rozpustné a nerozpustné. Veľká časť rastlín obsahuje oba druhy vlákniny.  Vo vode rozpustné vlákniny, napríklad tie, ktoré sa nachádzajú v citrusoch,  jablkách, strukovinách, jačmeni, ovse a v žite, pomáhajú redukovať hladinu LDL cholesterolu. Okrem toho rozpustné vlákniny regulujú hladinu cukru v krvi a obmedzujú vstrebávanie tukov v tráviacom trakte.

Nerozpustné vlákniny sú predovšetkým v celulóze a vo všetkých rastlinách, najmä v zelenine, strukovinách, ryži a v zrne. Celulóza je dôležitá proti zápche; urýchľuje prechod črevného obsahu črevom, môže predchádzať vzniku rakoviny hrubého čreva, divertikulitíde a zápalom čriev. Ak sa vlákniny konzumujú spolu s tekutinami, napomáhajú pocitu nasýtenosti. Škroby, obsiahnuté napríklad v zemiakoch alebo cereáliach, prechádzajú nestrávené do čreva a pomáhajú pri vyprázdňovaní.

Zdroj: Roberto Ferrari, Claudia Florio: Kuchyňa vášho srdca - rady Talianskej kardiologickej spoločnosti, ako si ustrážiť hladinu cholesterolu a nestratiť pri tom dobrú náladu; 2004 Societa Italiana di Cardiologia, Rím; 2006 W5, a.s. s podporou Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Bratislava

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info