Srdcové ochorenia

Infarkt

Čo sa deje pri infarkte?

Pri infarkte sa množstvo krvi vtekajúcej do srdcového svalu výrazne obmedzí alebo dokonca až zastaví. To sa stane, keď sa jedna alebo viac hlavných prívodných tepien srdca, tzv. vencových alebo koronárnych tepien, upchá krvnou zrazeninou, alebo keď sa kŕčovito stiahne (tzv. spazmus) a následne sa zúži. Ak sa prívod krvi a kyslíka preruší na dlhšie ako na pár minút, bunky srdcového svalu sa trvalo poškodia a začnú odumierať. Preto je rýchla reakcia na varovné príznaky mimoriadne dôležitá.

3D animácia vzniku akútneho srdcového infarktu - prasknutie tzv. kritického srdcového plátu v koronárnej artérii nazývanej v skratke ako RIA (ramus interventricularis anterior), ktorá zásobuje celú prednú stenu srdca. Jeho prasknutie viedlo k vzniku veľkej krvnej zrazeniny (trombu), ktorá celkom upchala priechod krvi touto tepnou, čo malo za následok vznik smrtenej srdcovej arytmie (komorovej fibrilácie).

VIDEO: Hrozí mi infarkt?

Varovné signály sú spôsob, ktorým vám vaše telo oznamuje, že niečo nie je v poriadku - prietok krvi, ktorá zásobuje vaše srdce, sa prerušil a vy potrebujete veľmi rýchlo pomoc. Ak príde včas, môžu vám pomôcť účinné lieky, ktoré pri včasnom podaní môžu poškodenie srdca významne minimalizovať. Zvýšia vaše šance na rýchle uzdravenie a dokonca Vám môžu zachrániť život. Ale čas je limitujúci, pretože s liečbou treba začať do niekoľkých hodín od chvíle, čo sa objavia príznaky. Rýchla lekárska pomoc môže ochrániť váš srdcový sval pred väčším poškodením - ba možno dokonca zachrániť vám život!

Varovné príznaky infarktu

Niektoré srdcové príhody vznikajú veľmi dramaticky - sú náhle a prudké, človek pri nich lapá po dychu, s rukou pritisnutou na srdce padá na zem, keď nik nepochybuje o tom, čo sa mu stalo. Oveľa častejšie sa však infarkt začína pomaly, nevýraznou bolesťou či nevoľnosťou. Ľudia si často nie sú istí, čo s nimi je (kde sa stala chyba) a príliš dlho čakajú, kým požiadajú o pomoc.

Tu sú niektoré príznaky, ktoré môžu predchádzať srdcovému infarktu:

  • Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka. Najviac infarktov sa prejavuje nepríjemným pocitom, tlakom uprostred hrudníka trvajúcim viac minút, alebo striedavo slabnúcim a opäť silnejúcim tlakom. Možno ho pociťovať ako nepríjemný tlak, zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti.
  • Nepríjemný pocit v ostatných častiach hornej polovice tela. Bolesti často vyžarujú najčastejšie do ľavej ruky (môžu aj do pravej), do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka (tzv. spodné alebo diafragmálne infarkty).
  • Skrátenie dychu - dýchavica. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej.
  • Iné príznaky. Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie.

Ženy pri infarkte vo všeobecnosti častejšie ako muži pociťujú bolesť alebo nepríjemný tlak v hrudi. Ženy majú pravdepodobne aj častejšiu skúsenosť než muži s niektorými ďalšími bežnými symptómami, čiastočným skrátením dychu, žalúdočnou nevoľnosťou, zvracaním, bolesťou chrbta alebo čeľuste. Na druhej strane ženy s výraznou nadváhou, alebo obezitou nezriedkavo nemajú žiadnu bolesť, skôr menšiu nevoľnosť, takže vôbec lekársku pomoc nevyhľadávajú. Ďalšou skupinou chorých sú osoby s cukrovkou, ktoré pri akútnom infarkte myokardu nemusia pociťovať žiadne varovné signály (v dôsledku poškodenia nervových zakončení pri cukrovke - tzv. polyneuropatia).

Čo treba robiť, ak vás postihne infarkt?

Konajte! Ak vás postihne infarkt, majte na pamäti tieto najdôležitejšie veci:

  • Ak vám, alebo niekomu vo vašej blízkosti príde zle, pociťuje tlak na hrudníku a má jeden alebo viac typických príznakov, nečakajte dlhšie ako 5 minút a volajte pohotovosť 112, aby ste sa dostali do najbližšej nemocnice.
  • Volať pohotovosť je takmer vždy najrýchlejší spôsob, ako sa dostať k život zachraňujúcemu ošetreniu. Personál rýchlej záchrannej služby môže začať s liečbou hneď, ako príde, niekedy viac ako o hodinu skôr, ako sa ktokoľvek dokáže dostať do nemocnice autom. Personál je takisto školený na oživovanie pacienta, ktorému sa zastavilo srdce. Rýchlejšie sa dostanete k lekárskej pomoci v nemocnici, ak zavoláte sanitku.
  • Ak sa nedovoláte záchranky, nechajte sa niekým odviezť do najbližšej nemocnice. Ak máte čo len jeden príznak infarktu, nešoférujte sami - iba ak nemáte inú možnosť.
  • Ak ste s niekým, kto má pravdepodobne príznaky infarktu, očakávajte, že bude situáciu zľahčovať - odmietanie je bežné. Neakceptujte „pokazený žalúdok“ ako výhovorku a neprijmite „nie“ ako odpoveď. Volajte záchranku, aby sa postihnutý rýchlo dostal do nemocnice, kde odborníci zistia, čo mu v skutočnosti je.
Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info