Srdcové zlyhávanie
Čo je srdcová nedostatočnosť?
Každá časť ľudského tela musí byť dostatočne zásobená krvou, aby mohla vykonávať činnosť, na ktorú je určená. Túto funkciu zabezpečuje srdce. Ak srdcový sval zoslabne, alebo ak nedolieha srdcová chlopňa, srdce oveľa ťažšie dodáva krv dôležitým orgánom.
Menej krvi v svaloch tela zapríčiňuje slabosť a vyčerpanie. Menej krvi pretekajúcej obličkami znižuje vylučovanie škodlivých látok z tela. Okrem toho sa v tele hromadí tekutina. Tieto zmeny zapríčiňujú únavu a dýchavicu.
Srdcová nedostatočnosť je príčinou dýchavice, vyčerpanosti a opúchania. Tieto prejavy sa môžu objaviť jednotlivo, ale aj v kombinácii.
Ak máte srdcovú nedostatočnosť, prečítajte si pozorne nasledujúci text. Vy i vaša rodina by ste mali vedieť o svojej chorobe čo najviac.
Srdcová nedostatočnosť je vážna, ale liečiteľná a zvládnuteľná choroba.
Máte srdcovú nedostatočnosť?
Odpoveď je kladná, ak máte jeden alebo viac prejavov tejto choroby. Pri vyšetrení váš lekár zistí prejavy choroby (anamnéza) a urobí vám telesnú prehliadku (klinické vyšetrenie). Posúdi, či ide o chorobu srdca a ak áno, zhodnotí, či chorobu srdca spôsobila jeho nedostatočnosť.
Vyššie uvedené prejavy môžu mať aj iné príčiny. To znamená, že nemusí ísť vždy o srdcovú chorobu alebo srdcovú nedostatočnosť. Odpovede na otázky:
- čo je príčinou srdcovej nedostatočnosti u vás,
- aký vážny je váš stav,
- aký liečebný postup je vo vašom prípade najvhodnejší
niekedy potvrdí až niekoľko testov, ktorých potrebnosť posúdi lekár. Váš lekár však nemôže presne a jednoznačne odhadnúť do akej miery sa Váš stav po liečbe zlepší.
Čo zapríčiňuje srdcovú nedostatočnosť?
Srdcová nedostatočnosť môže mať veľa príčin. To teda znamená, že aj liečba musí byť diferencovaná a cielená.
- Srdcový sval sa oslabí väčšinou po srdcovom infarkte alebo v dôsledku vysokého krvného tlaku. Poškodenie srdcového svalu však môže spôsobiť aj infekcia alebo toxíny.
- Srdcový sval môže stuhnúť, a potom krv ťažšie preniká do komôr. Tento stav môže spôsobiť vysoký krvný tlak a niektoré iné zmeny, zvlášť vo vyššom veku.
- Srdcové chlopne môžu byť zúžené alebo nedoliehavé. Ak chlopne primerane nefungujú, tak srdce nemôže vydať dostatočné množstvo krvi do obehu.
- Srdcová choroba môže byť prítomná už po narodení a môže spôsobiť srdcovú nedostatočnosť v ktoromkoľvek veku.
- Existujú aj iné príčiny, ktoré však nie sú bežné.
Liečba srdcovej nedostatočnosti.
Čo môžete pre seba urobiť?
Diéta
Pokiaľ nie je potrebná úprava diéty v dôsledku iného ochorenia (napr. pri cukrovke, obezite, zvýšenej hladine cholesterolu a pod.), nie je potrebné špeciálne upravovať zloženie stravy. Strava má byť vyvážená a zodpovedať zásadám zdravej výživy. Má byť tepelne spracovaná a upravená tak, aby bola ľahko stráviteľná.
Zásadným diétnym opatrením je obmedzenie soli. Soľ v tele zapríčiňuje hromadenie vody v tele. Ak nebudete soliť jedlo, bude sa vám v tele zadržiavať menej vody. Vo väčšine krajín sa veľa solí. Soľ sa môže v malých množstvách pridávať do pripravovaného jedla, nemá sa však v žiadnom prípade klásť na stôl. Pri príprave a nákupe potravín si treba uvedomiť, že soľ sa pridáva do všetkých polotovarov a konzerv, preto ich používanie nie je vhodné.
Na pitie sú vhodné čaje, ovocné šťavy príp. minerálne vody s nízkym obsahom sodíka (menej ako 70 mg/l).
Kontrola príjmu tekutín
Voda alebo iné tekutiny sa môžu hromadiť v tele miesto toho, aby sa vylúčili močom. To znamená, že by ste nemali vypiť viac ako 1 - 1,5 litra tekutín denne. V horúcom počasí, pri dávení, hnačke alebo horúčkovom ochorení však môžete vypiť viac. Pri zaznamenávaní a regulovaní príjmu tekutín nezabúdajte na tekutiny prijaté v podobe ovocia či zeleniny.
Typickým príznakom srdcového zlyhávania u ťažšie chorých pacientov je smäd, ktorý býva veľmi naliehavý. V týchto situáciách je dôležité nepiť viac, ako je výdaj tekutín močom a čo najskôr navštíviť lekára.
Najjednoduchším spôsobom ako odhaliť a kontrolovať hromadenie tekutiny v tele je pravidelne sa vážiť. Vážte sa každý deň v rovnakej dobe a zapisujte si hmotnosť. Priberanie signalizuje, že vaše telo zadržiava tekutinu. Kontaktuje lekára, ak priberiete viac ako 2 kg počas dvoch dní.
Obezita
Nadváha znamená, že srdce musí pumpovať väčšie množstvo krvi. Ak máte nadváhu, mali by ste schudnúť. Schudnúť sa dá jedine značným zredukovaním množstva potravy a vylúčením mastných a sladkých jedál.
Príjem alkoholu
Pri pití alkoholu dochádza u niektorých pacientov k zhoršeniu srdcovej nedostatočnosti. Vyhýbajte sa, alebo dokonca vylúčte príjem alkoholu.
Fajčenie
S fajčením je navždy koniec. Je totiž veľmi nebezpečné nielen pre chorých ľudí so srdcovou nedostatočnosťou, ale aj pre zdanlivo zdravých ľudí, pretože môže viesť k náhlej smrti, srdcovému infarktu, pľúcnej infekcii a iným aj vážnym zdravotným problémom.
Bežné činnosti, práca a cvičenie
Odpočinok je dôležitou súčasťou liečby srdcovej nedostatočnosti a je nutný predovšetkým v prípadoch, keď sa zadýchate už pri minimálnej námahe, v spánku alebo pokoji. Dlhodobá telesná inaktivita je však škodlivá. Snažte sa preto vykonávať všetky bežné, každodenné činnosti (osobná hygiena, ľahké domáce práce).
Pri stabilizovanom chronickom ochorení (ak za posledný mesiac nebola potrebná zmena liečby) je vhodné začať pravidelne cvičiť. Treba cvičiť dlhodobo, najmenej trikrát týždenne po 30 minút. Veľmi vhodné sú prechádzky. V zásade sú však prijateľné všetky ľahké pohybové činnosti vykonávané tak, aby neviedli k výraznému zadýchaniu až vyčerpaniu. Vynechajte také činnosti a cvičenia, pri ktorých musíte zadržiavať dych.
Sexuálna aktivita sa podriaďuje vašim možnostiam a platia pre ňu podobné zásady ako pre pohybovú aktivitu. Sexuálna aktivita ovplyvňuje kvalitu života a problémy sú časté a veľmi individuálne. Neostýchajte sa poradiť lekárom.
Očkovanie
Ľudia so srdcovou nedostatočnosťou by sa mali dať očkovať proti chrípke.
Informujte lekára
Liečba srdcovej nedostatočnosti nie je jednoduchá. Niekedy sa stáva, že lieky spôsobia buď prílišné, alebo nedostatočné močenie. Prílišné močenie môže zapríčiniť pokles krvného tlaku, úbytok hmotnosti, závrate alebo pocit slabosti. Nedostatočné močenie vedie k pribúdaniu hmotnosti. Sledujte opúchanie členkov a dýchavicu. Informujte lekára o prípadnom zvýšení hmotnosti, o opuchnutí členkov alebo zhoršení dýchavice. Nočné lapanie po dychu či nepoľavujúci kašeľ sú dôležitými znakmi. Malé zmeny v dávkovaní liekov často upravia tieto problémy. Zmeniť dávkovanie však môžete iba po porade s lekárom. Informujte svojho lekára, ak sa v priebehu ochorenia objavia nové príznaky napr. závraty, búšenie srdca či náhle záchvaty slabosti.
Lieky a prístroje
Liečivá
Váš liečebný plán je upravený špeciálne pre vás. Je nerozumné a nebezpečné vymieňať si lieky s priateľmi alebo členmi rodiny s tou istou chorobou. Existuje niekoľko hlavných druhov liekov na srdcovú nedostatočnosť. Nazývajú sa diuretiká, digoxín, ACE inhibítory, sartany, betablokátory a spironolakton. Vo väčšine prípadov majú dobrý vplyv. U niekoho však vyvolávajú neočakávané vedľajšie účinky. Tieto môžu byť spôsobené vysokými dávkami alebo precitlivenosťou, takže tieto lieky nemôžete užívať.
Diuretiká
Diuretiká podporujú vylučovanie moču. Bežne používaným diuretikom pri srdcovej nedostatočnosti je furosemid. Pôsobí na obličky, ktoré tvoria viac moču. Jedna dávka pôsobí asi štyri hodiny. Počas tejto doby spôsobuje vyššiu potrebu močenia. Liek sa môže užiť kedykoľvek počas dňa. Obyčajne sa však podáva ráno a popoludní. Zvyčajne sa liek neužíva neskoro večer, pretože nutkanie močiť môže rušiť spánok.
Niektorí ľudia spávajú posediačky, pretože sú dýchaviční. Zvyčajne im pomôže väčšia dávka furosemidu neskoro popoludní, ktorá zníži obsah tekutín v pľúcach, vďaka čomu môžu spať poležiačky.
Ak ste deň alebo dva zabudli užiť diuretikum, nahromadí sa vám viac tekutín v tele. To môže viesť k akútnej dýchavici, napr. v noci.
Malé dávky diuretík (alebo vôbec žiadne) sa užívajú, ak máte stabilnú hmotnosť a nehromadí sa v tele voda (nemáte opuchnuté členky alebo dýchavicu). Zmeny vo vašej liečbe môže robiť iba lekár.
Diuretiká môžu spôsobiť zmeny hodnôt minerálov a ďalších substancií v krvi. Niekedy sa musí lekár uistiť pomocou krvných testov, či sú hodnoty v krvi v norme. Krvné testy sú potrebné aj vtedy, keď ste vymočili veľké množstvo moču v krátkom čase, alebo sa zdá, že diuretiká neúčinkujú.
ACE inhibítory (inhibítory angiotenzín konvertujúceho enzýmu)
Tieto lieky majú široký rozsah účinku. Najužitočnejším z nich je zníženie námahy srdca rozšírením ciev, čo prispieva k nižšiemu krvnému tlaku. Tieto lieky dokázateľne predlžujú život.
Dnes existuje veľké množstvo ACE inhibítorov. Všetky ACE inhibítory majú podobné účinky a môžu vyvolať aj nežiaduce účinky, napr. závraty, tmu pred očami, kašeľ alebo zníženú funkciu obličiek. Pri výskyte týchto príznakov je potrebné urobiť krvné testy. Niekedy sa kvôli tomu musí prestať s užívaním lieku.
Sartany
Účinkujú podobne ako ACE inhibítory. Užívajú ich pacienti, ktorí ACE neznášajú, alebo u ktorých treba účinok ACE inhibítorov posilniť.
Digoxín
Digoxín sa používa ako liek na srdcovú nedostatočnosť už 200 rokov. Pôsobí vo viacerých smeroch. Spomaľuje srdcovú funkciu, ustaľuje tlkot srdca a zlepšuje silu srdcového svalu. Výsledkom vyššej dávky digoxínu je nechutenstvo, nevoľnosť a niekedy dávenie a nepravidelný pulz.
Ak sa u vás prejaví niektorý z nežiaducich účinkov digoxínu, prípadne iného lieku, informujte o tom lekára. Niekedy sa kontroluje obsah digoxínu v krvi, ale zvyčajne to nie je potrebné.
Betablokátory
Betablokátory znižujú nároky srdca na výživu, znižujú krvný tlak a rýchlosť srdcovej činnosti (tepu). Jednoznačne predlžujú život pacientov so srdcovou nedostatočnosťou. V úvode liečby týmito liekmi sa môže zriedka stav prechodne zhoršiť, najmä u pacientov s pokročilým stupňom srdcovej nedostatočnosti. Aby sa tomuto predišlo, začína sa s veľmi malými dávkami, ktoré lekár pozvoľna zvyšuje do potrebného množstva.
Spironolakton
Predpisuje sa pacientom s ťažšou formou ochorenia. Pri dlhodobom užívaní predchádza degeneratívnym zmenám v srdcovom svale. Má priaznivý efekt na hospodárenie organizmu s minerálmi a bráni stratám draslíka. Občas treba kontrolovať hladinu draslíka v krvi.
Iné lieky
Na liečbu srdcového zlyhania sa používajú aj iné lieky, z ktorých niektoré sú ešte vo výskume. Iné lieky alebo postupy sa zvyknú predpisovať iba zo špeciálnych dôvodov.
Prístroje
V špeciálnych prípadoch Vám môže lekár navrhnúť implantáciu (voperovanie) určitého typu kardiostimulátora (strojčeka), ktorý upravuje vedenie elektrického vzruchu srdcom a tým zlepšuje jeho činnosť. O tom, či je táto metóda liečby pre Vás vhodná, rozhodnú odborníci v špecializovanom zariadení.
Transplantácia srdca
Transplantácia je radikálnym riešením srdcovej nedostatočnosti. Táto náročná liečebná metóda je vhodná len pre úzku skupinu pacientov v konečnom štádiu ochorenia srdca, kde zlyhajú všetky iné liečebné postupy. Súčasne však títo pacienti, nesmú mať žiadne iné ochorenie (infekčné, pľúcne, pečeňové, obličkové a pod.), ktoré by ohrozilo život pacienta pri alebo po transplantácii. Sociálny a psychický stav pacientov, ktorí sú zaradení po programu transplantácie srdca, má vytvárať predpoklady pre adekvátnu spoluprácu, ktorá je dôležitou podmienkou jej úspechu.
Udržanie zlepšenia
Pomocou liečby sa u väčšiny pacientov dá srdcová nedostatočnosť kontrolovať. Príležitostne sa stratia všetky symptómy a cítite sa znovu normálne. To však neznamená, že ste sa úplne uzdravili. Po nejakom čase lekár znovu preskúma váš zdravotný stav a podľa potreby upraví vašu liečbu. Nikdy neprestaňte alebo nemeňte liečbu bez porady s lekárom. Spomeňte si, aké to bolo pred začatím liečby!
To, že sa cítite lepšie, neznamená, že sa môžete vrátiť k svojim zlozvykom. Buďte aktívny. Kontrolujte si hmotnosť. Obmedzte soľ a alkohol. Navštevujte lekára pravidelne. Neprestávajte užívať lieky. Tešte sa zo života a -prijmite nové životné krédo - nefajčiť.
Prevencia srdcovej nedostatočnosti
Srdcová nedostatočnosť/zlyhávanie je konečnou fázou postupného vývoja rôznych ochorení srdca, či už vrodených alebo získaných Prevencia srdcovej nedostatočnosti sa opiera o:
- predchádzanie a liečbu srdcového infarktu/ischemickej choroby srdca,
- kontrolu a liečbu vysokého krvného tlaku,
- predchádzanie a kontrolu reumatickej horúčky,
- operáciu poškodených srdcových chlopní,
- čo najrýchlejšiu nápravu vrodených srdcových chorôb,
- vyhýbanie sa fajčeniu,
- vyhýbanie sa alkoholu a iným drogám.
Liečba pôvodného ochorenia, ktoré viedlo z rozvoju srdcovej nedostatočnosti/zlyhávania, je súčasťou liečby. Dôsledná liečba prvotnej choroby môže spomaliť alebo aj zabrániť vzniku srdcového zlyhávania prípadne jeho vývoj zvrátiť.