Otázky a odpovede

Ako vznikajú kardiovaskulárne ochorenia?

Kardiovaskulárne ochorenia predstavujú najčastejšiu príčinu smrti v západnom svete. Vznikajú ako dôsledok zúženia koronárnych artérií (vencových tepien), ktoré privádzajú krv do srdca. Príčinou zužovania je vytváranie plaku, ktorý vzniká ukladaním cholesterolu a iných látok v stene cievy. Tento proces sa nazýva ateroskleróza. Prítomnosť aterosklerotického plaku na vencových tepnách redukuje množstvo krvi, ktorá zásobuje srdce. Následkom toho srdce nie je vyživované a zle funguje. Jedným z príznakov je bolesť za hrudnou kosťou (angina pectoris) alebo nepravidelný rytmus srdca (arytmia). Postupom času sa v mieste aterosklerotického plaku môže dôjsť k jeho prelomeniu a vytvorí sa krvná zrazenina (trombóza), ktorá môže celkom upchať poškodenú koronárnu artériu. Do časti srdca, ktorá je zásobovaná touto cievou, prestane prúdiť krv a nastáva infarkt (odumretie niektorej časti srdca). Ak sa upchá artéria, ktorá privádza krv do mozgu, nastáva iktus (t.j. mozgová porážka) doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Čo ovplyvňuje vznik kardiovaskulárnych ochorení?

Koronárne ochorenia patria medzi najbežnejšie kardiovaskulárne ochorenia. Medzi najdôležitejšie rizikové faktory patria: - dedičnosť, - vek (najväčší počet srdcových ochorení postihuje osoby medzi 50. až 70. rokom), - diabetes, - vysoký tlak, - fajčenie, - vysoká hladina cholesterolu, - stres, - nadmerné pitie alkoholu, - obezita, - bakteriálne infekcie, - nedostatok fyzického pohybu. Väčšina rizikových faktorov má dedičný pôvod. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Čo je to cholesterol?

Cholesterol je tuková látka, ktorá sa vytvára predovšetkým v pečeni a cirkuluje v krvi. Významne ovplyvňuje mnohé funkcie organizmu. Cholesterol je nevyhnutný pre životné funkcie našich buniek. Približne tri štvrtiny cholesterolu, ktorý potrebujeme, vytvorí náš organizmus a jednu štvrtinu prijímame v potrave. Hladina cholesterolu v krvi (cholesterolémia) nesmie prekročiť 5 mmol/l u zdravých ľudí a 4,5 mmol/l u ľudí s vysokým rizikom vzniku smrteľnej kardiovaskulárnej choroby. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Prečo hovoríme o „dobrom“ a „zlom“ cholesterole?

Existujú dva typy cholesterolu: cholesterol LDL (lipoproteín s nízkou hustotou) a cholesterol HDL (lipoproteín s vysokou hustotou). Cholesterol LDL sa často nazýva zlý, pretože keď pri zvýšených hladinách sa ukladá do stien artérií a vediek k tvorbe plaku, ktorý je pôvodcom koronárnej aterosklerózy aj. Hladina cholesterolu LDL v krvi musí byť nízka, u osôb s nízkym rizikom nesmie prevyšovať 3 mmol/l, u osôb s vysokým rizikom by mala byť nižšia ako 2,5 mmol/l. Cholesterol HDL sa označuje ako dobrý, pretože pomáha odstraňovať zlý cholesterol z krvi, pričom ho odvádza do pečene, kde sa metabolizuje. Je dôležité, aby bola v krvi dostatočne vysoká koncentrácia HDL, u mužov vyššia ako 1 mmol/l a u žien viac ako 1,2 mmol/l. Pri meraní hladiny cholesterolu v krvi sa berie do úvahy hodnota celkového cholesterolu, ale aj pomer medzi hladinami cholesterolu HDL a LDL. Čím je cholesterol HDL vyšší, tým lepšie pre naše cievy. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Čo je najlepšou prevenciou kardiovaskulárnych ochorení?

Medzi najzákladnejšie preventívne opatrenia na redukciu rizika srdcových ochorení sú: - primeraná, pravidelná dynamická fyzická aktivta - zdravý spôsob stravovania - ovocie, zelenina, ryby, pestrosť stravy - vylúčenie fajčenia - pokiaľ máme nadhmotnosť, resp. obezitu - redukcia hmotnosti - preventívna kontrola tlaku krvi, hladiny lipidov a glycidov doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Ktoré lieky sa môžu užívať na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení?

V súčasnosti neexistuje tabletka, ktorá by vyriešila všetky spomínané diagnózy naraz. Proti rizikovým faktorom bojujeme selektívne: - statíny používame na zníženie cholesterolu, - aspirín na problémy spojené so zrážanlivosťou krvi, - lieky na liečbu hypertenzie pri vysokom krvnom tlaku atď. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Je nízky tlak dôvod na obavy napr. z nedokrvenia ? Môj tlak je cca60/90, v lepšom prípade 70/103... Doktor však vraví, že nízky tlak nie je choroba!

Vo všeobecnosti je nízky tlak znak dlhovekosti. Príliš nízky tlak však môže robiť potiaže. Nízky tlak je typický pre mladé zdravé osoby, najmä ženy. Ľudia vo vysokom veku majú väčšinou TK nižší. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Pociťujem nutkanie na zvracanie, prestane to keď sa najem. Musel som prestať piť kávu, pretože som mal studený pot na čele a zvýšený krvný tlak. Na vyšetrení žalúdka som bol - nesúvisí s týmito potiažami. Mám 175 cm a vážim 105 kg. ďakujem

Podľa údajov máte celkom slušnú obezitu, pomohlo by vám výrazne schudnúť - už 5% redukcie hmotnosti pomáha. Obezita významne súvisí s vysokým tlakom, zmerajte si tlak doma, ak ho máte nad 130-135 mmHg doma v kľude, máte zvýšený krvný tlak. Čo robiť - viac na str. www.tvojesrdce.sk doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Bývam v okrese Piešťany, chcem sa spýtať či sa môžem nechať vyšetriť v ústave kardiovaskulárnych chorôb bez doporučenia. Myslím sonokardiograf, totiž mal som pár krát problémy so srdcom, ale dodatočne natočené EKG nič nepreukázalo. Ďakujem

Takéto vyšetrenie si môžete dať urobiť kdekoľvek ako samoplatca. V rámci bežných preventívnych vyšetrení echokg (echokardiografia) vyšetrenie sa rutinne bez odporúčania nevykonáva. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň, želám veľa úspechov. Prosím o Vašu radu: už dlhšie uvažujem o zakúpení elektronického digit. tlakomeru. prosím o Vašu odbornú radu, ktorý z dostupných druhov je najspoľahlivejší, najpresnejší a najjednoduchší (uvažujem aj o možnosti používať ho pri joggingu (tlak, tepová frekv...) Pri meraní tlaku som zistil, že namerané hodnoty získané klasickým tlakomerov a digitálnym sa vzájomne líšia niekedy až o 10 až 20 %. Prosím aj o vyjadrenie ohľadne cien. Na trhy sú tlakomery cca od 400,- a ž do 6000,-Sk. Ide mi o presnosť a spoľahlivosť.. Ďakujem.

Dobrý deň, odporúčam tlakomer firmy OMRON, ktorý je certifikovaný, je možné, že ich je na trhu viac typov, žiadajte si predložiť certifikát. Na jogging tlakomer nie je veľmi vhodný, ale sú zariadenia, ktoré vám budú merať pulzovú frekvenciu počas záťaže. Presnosť - vyššie uvedené tlakomeru sú pomerne presné a spoľahlivé, cena okolo 3 000.-Sk. Pozrite si na www.tvoje srdce.sk ako správne merať tlak krvi. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info