Otázky a odpovede

Ako často mám u lekára nárok na kontrolu cholesterolu? Lekárka mi tvrdí, že zdravotná poisťovňa preplatí kontrolu iba v 40. roku života a potom už iba pre tých, ktorí berú lieky na cholesterol. Ja som mala cholesterol zvýšený na 5,6. Akú mám možnosť kontroly, keď ešte neberiem lieky?

Žiaľ aj legislatíva je v tomto zle spravená, je to tak, ako vám hovorí vaša lekárka - pokial však nemáte nejaké iné KV alebo obličkové ochorenie alebo diabetes. Chceme iniciovať zmenu. Zdravotné poisťovne však motivujú praktikov, aby robili čo najviac preventívnych prehliadok a zaplatia aj odber cholesterolu, žiadajte preventívnu prehliadku... doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň, chcem sa spýtať či dlhodobé čkane - štikútka je nejaká porucha srdca. Ďakujem za odpoveď.

Nie je. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Mám 63 rokov Na vysoký tlak užívam felodipin 10. Venujem sa cyklistike. Mám pocit že tento liek spôsobuje nadmernú svalovú bolesť a únavu. Aká by mala byť moja maximálna tepová frekvencia pri užínaní tohoto lieku? Felodipin mi asi znižuje tepvú frekvenciu. Tento liek mi udržuje tlak 140/90. ďakujem za odpoveď.

Felodipín by nemal výraznejšie ovplyvňovať pulz. frekvenciu - viac rozširuje žilný systém - najmä na dolných končatinách, preto nezriedkavo pri dávke 10 mg vznikajú opuchy nôh. Je viacero liekov, ktoré tento efekt nemajú a majú podobný aj dlhší efekt. Max. tepová frekvencia závisí aj od veku, odpoveď nájdete aj na www.tvojesrdce.sk. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Na EKG mi zistili tichú ischémiu,dá sa toto ochorenie vyliečiť a môže ho vyvolávať aj málo pracujúca štítna žlaza? Ďakujem

Ekg nie je príliš citlivé vyšetrenie na dôkaz ischémie, najmä u žien. Zvýšená funkcia štítnej žľazy môže robiť búšenie srdca, vzostup tlaku krvi, naopak znížená - v zostup lipidov, obezitu. Ischémiu iba nepriamo zhoršovaním rizikových faktorov. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Mam 44 rokov, zdravú životosprávu. Napriek tomu dosť často pri bežnej činnosti v domácnosti sa zadýcham, mám zvýšenú tepovú frekvenciu a točí sa mi hlava. Mám navštíviť lekára? Ďakujem za odpoveď.

Iste áno, nechajte si zmerať aj krvný tlak, predpokladám, že bude vyšší. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Farmaceutická spoločnosť Worwag Pharma sa podieľa na akcii Most. Mám len jednu otázku: Kde na Slovensku je možné umiestniť pacienta po náhlej mozgovej príhode, ktorý bol odliečený na neurologickom odd., následne v liečebni dlhodobochorých a mala by nasledovať intenzívna rehabilitačná liečba. Doteraz ju bolo možné absolvovať v NRÚ v Kováčovej, čo od 15. 8. 07 nie je možné! Pýtam sa: kde?

Intenzívnu rehabilitáciu po cievnej mozgovej príhode je možné absolvovať v Kováčovej, v Špecializovanom liečebnom ústave MARÍNA. Odporúčam cez poisťovňu pacienta požiadať o kúpeľný preukaz typu "A", priložiť prepúšťaciu správu z nemocnice vrátane interného vyšetrenia a posledných laboratórnych výsledkov. Ak nie je pacient sebestačný, treba požiadať poisťovňu o pridelenie poukazu pre sprievodcu. Podmienkou je neprítomnosť kontraindikácií (napr. inkontinencia). Môžete sa tiež informovať telefonicky (045/5445316, 5445340), fax 045/5445074, marina@zv.psg.sk Ak je pacient úplne odkázaný na pomoc inej osoby (ležiaci), mali by Vám kvalifikovane poradiť v poisťovni. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň! Mám 65 rokov a berem lieky na vysoký tlak, konkretne Tritazide 2,5 mg. Lekár mi hovorí, že lieky musím brať aj keď mám tlak nízky. Pri 120/80 a nižšom mám závrate a tak vtedy lieky neberiem. Niekedy je to týždeň i viac. Je to chyba? Ďakujem za odpověd.

Skúste užiť liek vždy na noc a ráno iba pri vzostupe krvného tlaku nad 140. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Čo su to statiny a aké lieky ich obsahujú?

Podrobnejšie prosím viac na tejto stránke (www.tvojesrdce.sk)o cholesterole. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Moja lekárka ma dňa 4.9.07 poslala na kardiologické vyšetrenie s poznamkou SÚRNE. Ten istý deň som bol objednaný na 27.9.07.Nie je to príliš dlhá doba na kardiologické vyšetrenie ?

Áno je. Na kardiologické vyšetrenie sú dlhšie čakacie doby všade na svete, na Slovensku to platí dvojnásobne, lebo kardiológov nie je dosť dohodobo. Ak je stav neodkladný, treba vyhľadať pohotovosť. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň, dovoĺujem si vás touto formou poprosiť o radu. mám 30 rokov, KT 129/78, zial v poslednej dobe malo pohybu a vela stresu. Trapi ma neprijemny pocit za hrudnou kostou, viazany najma na pohyb trupom, inak pri namahe nemam problemy, ani pri dlhodobom plavani.Myslite, ze ide o anginu pectoris, alebo to moze byt kvoli mojim problemom s chrbticou?

Skôr sa prikláňam k chrbtici. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info