Srdcové ochorenia

Angína pectoris

Angína pectoris je opakovaná tlaková alebo pálivá bolesť za hrudnou kosťou. Ľudia ju môžu tiež opisovať ako napätie, bolesť, pocit plnosti, nepríjemný tlak alebo kompresiu. Niekedy táto bolesť vystreľuje do ľavej ruky, do chrbta, krku, čeľuste alebo do žalúdka. Môže tiež spôsobovať znecitlivenie a stŕpnutie pliec, ramien alebo zápästí.

Angína pectoris sa objavuje pri nedostatočnom zásobení srdcového svalu krvou a kyslíkom. Preto sa záchvaty angíny pectoris často vyskytujú pri fyzickej námahe alebo pri emocionálnom strese – keď sa zrýchľuje srdcová frekvencia a krvný tlak stúpa, v dôsledku čoho srdcový sval potrebuje viac kyslíka.

Hlavnou príčinou vzniku angíny pectoris, podobne ako infarktu, je ateroskleróza. Tá vzniká hromadením nánosov tukových látok v koronárnych cievach. Ateroskleróza zvyčajne vzniká už v skoršom veku.

Najjednoduchšou liečbou, ktorá pomáha uľaviť alebo predchádzať nepríjemným pocitom sprevádzajúcich angínu pectoris, je užitie nitroglycerínu. Nitroglycerín sa zvyčajne užíva v tabletkách, ktoré sa vkladajú pod jazyk a účinkujú rýchlo. Ďalšími spôsobmi liečby sú iné medikamenty – napr. beta-blokátory alebo blokátory kanálov vápnika, ktoré znižujú záťaž pri cvičení tým, že spomaľujú frekvenciu srdca a znižujú krvný tlak. Pri neúspešnosti medikamentóznej liečby je možná koronárna angioplastika - rozšírenie ciev pomocou balónika, alebo operácia – bypas koronárnej tepny.

Vznik angíny pectoris aj infarktu vyvoláva nedostatočný prietok krvi v srdcovom svale. Pri angíne je prietok nižší najmä vtedy, keď srdce musí ťažšie pracovať. Tento dočasne znížený prietok krvi vedie k nepríjemným pocitom v hrudníku. Pri infarkte sa prúd krvi v niektorej časti srdcového svalu preruší, ak je koronárna cieva upchatá, výsledná bolesť je zvyčajne oveľa silnejšia a trvá dlhšie. Záchvat angíny pectoris nepoškodzuje srdcový sval natrvalo, ale vedľajšie problémy, ktoré toto ochorenie spôsobuje môžu viesť k srdcovému infarktu, ktorý srdce natrvalo poškodí. Niektorí ľudia s angínou pectoris nedostanú infarkt, u iných sa angína pectoris rozvinie po infarkte.

Ľudské telo pozná spôsob, ako zvýšiť prítok krvi do srdcového svalu, keď sa koronárna cieva čiastočne zablokuje. Ďalšia najbližšia cieva sa môže rozšíriť a drobné rozvetvenia ciev vytvoria prístup väčšiemu množstvu krvi do postihnutého miesta. Tento jav sa nazýva kolaterálna cirkulácia. Ak sa kolaterálna cirkulácia dobre vyvinie, anginózne príznaky sa môžu oslabiť alebo celkom vymiznú. Tento mimoriadny prítok krvi do srdcového svalu môže predísť infarktu. Ak sa infarkt aj prejaví, trvalé poškodenie srdca býva menej rozsiahle.

Diagnostikovanie

Lekári diagnostikujú angínu pectoris najprv na základe popísaných príznakov. Telesné vyšetrenia a následný kardiogram môžu byť pritom v norme. Preto lekár zvyčajne odporučí záťažový test na bežiacom páse alebo bicykli, pri ktorom zistí nároky vášho tela na zásobovanie krvou a kyslíkom. V prípade, že tento test nie je diagnostický, ale je veľké podozrenie, že sa jedná o ... môže doplniť táliový záťažový test, pri ktorom sa rádioizotop tália injekčne zavedie do žily, následne sa dostane do srdcového svalu a meria sa jeho .... v srdcovom svale počas cvičenia.

Ako predchádzať angíne pectoris

Zmenou spôsobu života môžete obmedziť hrozbu záchvatov angíny pectoris.

Kontrolujte fyzickú aktivitu

Primeraná fyzická aktivita umožňuje kontrolovať hmotnosť a stres a môže byť prospešná. Angína pectoris často ustúpi, keď človek začne s cvičením. Typy cvičení a množstvo fyzickej aktivity konzultujte s lekárom. Ak vás bolesti postihujú počas bežných denných aktivít, lekár vám pravdepodobne odporučí, aby ste sa šetrili alebo celkom sa vyhli fyzickým aktivitám.

Pozorujte, ktoré druhy fyzickej aktivity vyvolávajú u vás záchvaty angíny pectoris a vyhýbajte sa im. Pamätajte na to, že vaše anginózne záchvaty spôsobuje veľkosť záťaže a nie jej dĺžka. Niektorí ľudia môžu prejsť viac ako poldruha kilometra bez toho, aby mali nejaké ťažkosti, keď kráčajú vlastným tempom. Môžu však dostať záchvat angíny, ak prejdú rýchlo oveľa kratší úsek. Ak u vás vyvoláva angínu pectoris sexuálny styk, informujte o tom lekára. Niekedy postačí na predchádzanie bolestí počas sexu užitie nitroglycerínu. Veľa ľudí máva záchvaty angíny pectoris častejšie pri námahe pri vysokých teplotách, pri veľkej zime alebo po ťažkom jedle. Obmedzte aktivity za chladného počasia a teplo sa obliekajte.

Vyhýbajte sa emocionálnym výkyvom

Záchvat angíny pectoris môže spustiť akýkoľvek druh emocionálneho vzrušenia, napr. rozčúlenie alebo výbuch zlosti. Keď sa naučíte ovládať svoje city, pomôže vám to zvládať aj vašu angínu pectoris. Identifikujte každodenné situácie, v ktorých sa cítite pod tlakom a skúste ich ovládnuť. Vyhýbajte sa časovej tiesni ako sú hraničné termíny a nabité rozvrhy. Snažte sa predvídať stresové situácie, prípadne užite vopred nitroglycerín, aby ste sa vyhli záchvatu bolesti.

Meditácia a relaxačné cvičenia sú výborným spôsobom, ako ostať pokojný. Lekári odporúčajú dvakrát denne na 20 minút úplne uvoľniť celé svalstvo, robiť nácviky hlbokého dýchania alebo sa koncentrovať na pozitívne myšlienky a zážitky vždy, keď začnete pociťovať stres. Ak tieto postupy nepomôžu, lekár vám môže odporučiť mierne upokojujúce lieky, ktoré sú bezpečné a efektívne kontrolujú príznaky angíny pectoris.

Osvojte si správne stravovacie návyky

Trávenie zaťažuje vaše srdce, preto sa ťažkosti dostavia často po konzumácii ťažko stráviteľného jedla. Vyhýbajte sa ťažkým a bohatým pokrmom, ktoré u vás vyvolávajú posit plnosti. Po jedle si na chvíľu oddýchnite. Aj nadváha môže zhoršovať angínu pectoris. Ochorenie nadobudne miernejší priebeh, alebo príznaky celkom vymiznú po znížení hmotnosti. Kontrolujte množstvo nasýtených tukov a cholesterolu v strave.

Obmedzte konzumáciu alkoholu

Alkohol konzumujte s mierou. Znamená to najviac jeden až dva poháriky alkoholu denne u mužov a jeden pohárik u žien. Pitie veľkého množstva alkoholu môže byť nebezpečné, pretože ovplyvňuje činnosť srdca. Ak sa pokúšate schudnúť. Nepite, alkoholické nápoje sú veľmi kalorické.

Nefajčite

Fajčenie cigariet škodí každému. Ak máte angínu pectoris alebo iné srdcové ochorenie, musíte prestať fajčiť. Fajčenie zvyšuje námahu srdca, pretože zužuje cievy. Spôsobuje, že vaše srdce bije rýchlejšie, znižuje obsah kyslíka v krvi a uľahčuje vytváranie krvných zrazenín. Tieto vplyvy často zhoršujú priebeh angíny pectoris a zvyšujú riziko infarktu a Ďalších problémov. Ak fajčite, PRESTAŇTE! Ak potrebujete, aby vám s tým nikto pomohol, zapojte sa do odvykacích programov, ktoré vám pomôžu skončiť s fajčením, vrátane užívania liekov.

Kontrolujte vysoký krvný tlak

Vysoký krvný tlak zvyšuje riziká rozvoja srdcových ochorení, poškodenia srdca a ďalších porúch srdcového systému. Vo zvýšenej miere zaťažuje srdce a môže shoršovať priebeh angíny pectoris. Kontrola vysokého krvného tlaku je samozrejmá, ale držte sa aj rád vášho lekára týkajúcich sa vašej výživy.

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info