Srdcové ochorenia

Vysoký krvný tlak – hypertenzia

Hypertenzia vzniká ako dôsledok zužovania alebo tuhnutia ciev. Hovorí sa o nej, pokiaľ je hodnota systolického tlaku vyššia ako 140 mmHg a hodnota diastolického vyššia ako 90 mmHg. Tlak krvi na vnútornú stranu tepien je tak príliš vysoký, čo môže viesť k ich narušeniu alebo poškodeniu.

Rizikové faktory hypertenzie

Obezita
Vysoký vek
Nezdravá životospráva
Dedičné faktory
Zvýšený cholesterol
Iné ochorenia

Vysoký krvný tlak spôsobuje rôzne komplikácie. Môže viesť k vzniku a rýchlejšiemu postupu aterosklerózy - kôrnateniu tepien, ktorá zase podmieňuje vznik cievnej mozgovej príhody či srdcového infarktu. Spomedzi orgánov zaťažuje najmä srdce, mozog, cievy, ako aj obličky a oči. Pacienti s hypertenziou majú aj vyššie riziko rozvoja cukrovky.

Hypertenzia, ktorá nie je dôsledkom iného ochorenia, je obyčajne celoživotné ochorenie, a preto si vyžaduje aj celoživotnú liečbu. Cieľom je dosiahnuť hodnoty krvného tlaku do 140/90, maximálne znížiť celkové dlhodobé riziko kardiovaskulárnej chorobnosti a úmrtnosti a redukcia všetkých odstrániteľných rizikových faktorov – fajčenie, cholesterol, hodnoty cukru, liečba pridružených ochorení.

Možností liečby je viacero, lieky sa rozdeľujú do niekoľkých skupín podľa účinku. Často sa kombinujú, aby sa posilnil ich účinok a znížil sa výskyt nežiaducich účinkov. Moderná medicína priniesla aj spojenie dvoch alebo troch liekov do jednej tablety. Ak má byť liečba vysokého krvného tlaku účinná, pacient ju musí dodržiavať a dobre znášať. Preto by mala byť „ušitá“ každému konkrétnemu človeku na mieru.

Poznáte svoj krvný tlak?

S veľkou pravdepodobnosťou ho väčšina z nás nepozná.  Vysoký krvný tlak sa zvyčajne nijako neprejaví. V skutočnosti ho má veľa ľudí po dlhé roky a vôbec o tom nevie. Preto je taký nebezpečný. Jediná možnosť ako zistiť, či túto chorobu máte, je nechať si krvný tlak zmerať.

Srdce pumpuje krv cez cievy a tým vytvára určitý tlak. Bez tlaku by krv nemohla v tele obiehať, bez cirkulácie krvi by orgány nedostávali prísun kyslíka a výživu, ktoré potrebujú na svoju činnosť. Krvný tlak zabezpečuje to, že sa krv dostane do všetkých častí vášho tela. Ak ste zdravý, vaše cievy sú pružné. Keď srdce cez ne prečerpáva krv, roztiahnu sa. Miera rozšírenia závisí od toho, koľko sily vynakladá srdce na vypudenie krvi.

Srdce bije v pokojových podmienkach približne 60 až 80 krát za minútu. Krvný tlak stúpa pri kontrakcii srdcového svalu a klesá v pokojovej fáze – keď relaxuje – medzi dvoma údermi. Tlak krvi sa mení z minúty na minútu so zmenami polohy tela, pri cvičení, spánku, pri zmene počasia, pri strese a podobne.

Pri meraní krvného tlaku sa zobrazujú dve čísla: napríklad 117/80 mm Hg (ortuťového stĺpca). Vyššie číslo (tzv. systolický tlak) zaznamenáva tlak vo vašich cievach, keď vaše srdce vypudzuje krv. Nižšie číslo (diastolický tlak) meria tlak počas pokojovej fázy vášho srdca medzi dvoma údermi.

Za normálny (optimálny) tlak krvi sa považujú hodnoty nižšie ako 120/80 mm Hg. Tlak krvi medzi 120–139/80–89 sa považuje za tzv. „prehypertenziu“. Ak ste dospelý a váš krvný tlak je 140/90 mm Hg alebo vyšší, máte vysoký krvný tlak. Ak máte cukrovku alebo choré obličky, váš lekár sa bude snažiť upraviť váš krvný tlak na hranicu pod 130/80 mm Hg. Ak váš krvný tlak vystúpi nad túto hranicu a tam sa ustáli, znamená to, že máte vysoký krvný tlak. Váš lekár má niekoľko možností, ako zistiť úroveň vášho krvného tlaku, kým rozhodne, či skutočne máte vysoký tlak krvi.

Hypertenzia

Vysoký krvný tlak – hypertenzia – nie je nervové napätie. Ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak, nemusia byť napätí, vystresovaní, alebo nervózni. V skutočnosti môžete mať vysoký krvný tlak a nemusíte o tom vôbec vedieť. Vysoký krvný tlak zvyčajne často nebýva sprevádzaný žiadnymi príznakmi. Preto sa nazýva aj „tichý zabijak“.

Tlak krvi Systolický tlak (v mm Hg) Diastolický tlak (v mm Hg)
Normálny Menej ako 120 Menej ako 80
Prehypertenzia 120 – 139 80 – 89
Hypertenzia 1. stupňa 140 – 159 90 – 99
Hypertenzia 2. stupňa 160 a vyšší 100 a vyšší

Čo zapríčiňuje vysoký krvný tlak?

Vysoký krvný tlak môže poškodiť organizmus mnohými spôsobmi. Predovšetkým zvyšuje námahu srdca a ciev. Pretože srdce musí po dlhé obdobie pracovať ťažšie ako za normálnych okolností, má tendenciu zväčšiť sa – steny srdca zhrubnú, hovoríme o tzv. hypertrofii srdcového svalu. Mierne zväčšené srdce môže pracovať dobre, ale ak sa zväčší priveľmi, môže to spôsobiť veľké problémy. Jedným z najčastejších príznakov je dýchavica po fyzickej námahe.

S pribúdajúcimi rokmi cievy človeka tvrdnú a stávajú sa menej elastické. To nastane u každého človeka bez ohľadu na výšku krvného tlaku. U osôb, ktoré majú vysoký krvný tlak, nastane tento proces oveľa skôr. Vysoký krvný tlak zvyšuje riziko mozgovej porážky. Môže tiež poškodzovať obličky a zrak. V porovnaní s ľuďmi s normálnym krvným tlakom, sú ľudia s hypertenziou:

  • trikrát náchylnejší na rozvoj ochorenia srdcovocievneho systému (srdcový infarkt, zlyhanie srdca),
  • šesťkrát viac im hrozí, že sa u nich rozvinie tvorba krvných zrazenín spôsobujúca srdcové poruchy,
  • sedemkrát viac ich ohrozuje mŕtvica.

Čo spôsobuje hypertenziu?

Až 90 – 95 percent prípadov vysokého krvného tlaku nemá známu príčinu. Niektoré faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že sa táto choroba rozvinie. Patrí k nim:

  • Obezita (hodnota BMI vyššia ako 30 alebo vyššia)
  • Nadmerné solenie
  • Alkohol (najmä nadmerné alebo časté pitie alkoholu)
  • Nedostatok telesného cvičenia
  • Stres

Niektoré rizikové faktory vzniku hypertenzie nie je možné ovplyvniť:

  • Dedičnosť – výskyt vysokého krvného tlaku je býva prítomný u členov celých rodín. Ak ho majú vaši rodičia, alebo iní blízki pokrvní príbuzní, je veľmi pravdepodobné, že ho budete mať tiež.
  • Vek – vo všeobecnosti platí, že vo vyššom veku predpoklady na rozvoj vysokého krvného tlaku narastajú. Toto ochorenie postihuje najčastejšie ľudí nad 35 rokov. U mužov je kritické obdobie najmä medzi 35. až 50. rokom života. Ženy sú vysokým krvným tlakom ohrozené viac po menopauze.

Liečba vysokého krvného tlaku

Niektorí ľudia potrebujú na úpravu vysokého krvného tlaku lieky. Na jeho liečbu existuje množstvo preparátov. Niektoré pôsobia na vylučovanie škodlivín a solí z organizmu. Ďalšie rozširujú zúžené cievy. Iné pôsobia preventívne proti zužovaniu ciev.

Väčšina liekov na vysoký krvný tlak je zároveň podmienená znížením telesnej hmotnosti, nasadením diéty, pravidelnej fyzickej aktivity a samotnej liečby.

Diéta

Diéta, najmä s obmedzením solí, alebo redukčná, príp. s obmedzením živočíšnych tukov a jej dodržiavanie vám pomôže znížiť krvný tlak a kontrolovať hmotnosť. Bude si to vyžadovať konzumáciu väčšieho množstva ovocia a zeleniny, celozrnných obilnín, ryže a chleba a menej vyprážaných a mastných jedál. Väčšina ľudí konzumuje oveľa viac soli, ako v skutočnosti ich organizmus potrebuje. Experimentovaním so sezónnymi bylinkami a rôznymi druhmi korenín môžete aj bez soli pripraviť veľmi chutné jedlá.

Zníženie hmotnosti

Nadváha, resp. obezita je jeden z dôležitých rizikových faktorov hrozby srdcových ochorení. Veľa ľudí s vysokým krvným tlakom má súčasne aj nadváhu alebo obezitu. V mnohých prípadoch, keď ľudia znížia svoju hmotnosť, dochádza k poklesu tlaku krvi a v niektorých prípadoch aj k jeho normalizácii. Ak držíte diétu, svedomito ju dodržiavajte vrátane rád o znížení spotreby alkoholu. Alkoholické nápoje sú málo výživné, ale majú vysoký obsah kalórií, takže ak sa pokúšate schudnúť, vyhnite sa im. Niekedy pomôže upraviť vysoký krvný tlak zníženie konzumácie sodíka. Vtedy vám lekár odporučí neslanú diétu. To znamená, že budete musieť:

  • vynechať slané jedlá,
  • znížiť množstvo soli pri kuchynskej príprave jedál a nedosáľať pri stole,
  • pravidelne sledovať údaje na obaloch jedál a najmä kontrolovať, aké množstvo sodíka sa použilo pri príprave hotových jedál.

Fyzická aktivita

Fyzická aktivita by mala byť súčasťou vášho denného programu. Pomôže vám to znížiť krvný tlak, ale aj schudnúť alebo udržať si optimálnu hmotnosť. Lekár vám odporučí najlepší druh cvičebného programu. Akákoľvek fyzická aktivita vám bude robiť po čase radosť a ak sa jej budete venovať pravidelne, pravdepodobne spôsobí, že sa budete cítiť dobre. Odporúča sa minimálne 30 minút denne po väčšinu dní v týždni venovať telesným aktivitám.

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info