Dobré rady

Zdravá strava

Jedlá obsahujú rozličné chemické látky, všeobecne nazývané potravinové zdroje. Pomocou trávenia sa rozkladajú a organizmus ich absorbuje. Poskytujú energiu nevyhnutnú pre život a sú stavebnými prvkami nášho tela. Medzi potravinové zdroje obsiahnuté v jedle patria: organické zlúčeniny, uhľohydráty alebo cukry, bielkoviny, tuky, vitamíny, vlákniny a anorganické zlúčeniny, t.j. minerálne soli a voda. Energia sa meria v kilokalóriách (kcal).

Množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje na jeden deň, sa mení podľa veku, fyzickej aktivity, telesnej hmotnosti a iných faktorov. Aby sa zachovala správna telesná hmotnosť, musí existovať medzi stravou a energetickým výdajom rovnováha. Preto je dobré sledovať informácie o obsahu energie, ktorú obsahujú rôzne jedlá a potraviny.

Prepočet joulov na kalórie

kalórie (cal) → jouly (J) cal x 4,2 = J
jouly (J) → kalórie (cal) J : 4,2 = cal
Základné
stavebné 
zložky
vyváženej stravy

Minerálne látky

Sú to anorganické látky a od ich prísunu závisia mnohé životné funkcie organizmu. K minerálnym látkam, ktoré sú pre naše telo najdôležitejšie, patria:

Vápnik

Slúži na tvorbu kostí a zubov. Má dôležitú úlohu pri zrážanlivosti krvi, pri kontrakciách  srdca svalov a pre nervový systém. Nachádza sa predovšetkým v mlieku, jogurte, syroch, listovej zelenine a v suchých strukovinách. Je nevyhnutný pre rast detí a ako prevencia pred osteoporózou. Ľudské telo obsahuje približne jeden kilogram vápnika. Pre zachovanie tejto hladiny je potrebné prijať jeden gram denne.

Fosfor

Ľudské telo obsahuje zhruba jeden kilogram fosforu, ktorý sa nachádza predovšetkým v kostiach. Je dôležitý pre bunky a pomáha zachovávať správnu rovnováhu kyselín a zásad v organizme. Nadbytočný príjem môže porušiť rovnováhu medzi vápnikom a fosforom v tele, následkom čoho dochádza k odmineralizovaniu kostí, teda k osteoporóze. Jedlá bohaté na fosfor sú mlieko, syry, mäso. Nie je však pravda, že ryby obsahujú veľa fosforu. 

Horčík

Spolu s vápnikom zabraňuje odmineralizovaniu kostí, zvyšuje odolnosť voči únave a je dôležitý pre zachovanie zdravého srdca, pričom znižuje závažnosť koronárnych ochorení. Pôsobí aj proti arytmiám. Zmierňuje depresiu a úzkosť. Horčík obsahujú orechy, semená, zelenina, cereálie, syry a vajcia.

Draslík

Je užitočný pre svaly, nervy a srdce. Jeho nedostatok spôsobuje arytmie, svalovú slabosť až paralýzu. Upravuje rovnováhu tekutín a je dôležitý pre správne fungovanie buniek. Nachádza sa v čerstvom i sušenom ovocí, strukovinách, orechoch, cesnaku, zemiakoch a rôznej zelenine.

Sodík

Plní podobnú funkciu ako draslík, ale na vonkajšej strane buniek. Jeho nedostatok spôsobuje svalové kŕče, mentálnu apatiu a nechutenstvo. Nadbytočný príjem soli môže naopak zvýšiť tlak a tým podporiť vznik kardiovaskulárnych ochorení, retenciu tekutín (edém) a obličkových kameňov. Sodík sa nachádza v kuchynskej soli, v konzervovaných jedlách,  údeninách, bujónových kockách, a takmer vo všetkých priemyselne spracovaných výrobkoch, v omáčkach, syroch, chlebe atď.

Železo

Železo je základným komponentom hemoglobínu obsiahnutého v červených krvinkách, ktoré slúžia na prenos kyslíka z pľúc do jednotlivých buniek organizmu. Táto minerálna látka chráni pred infekciami a podporuje hojenie. Jeho nedostatok spôsobuje anémiu. Lepšie sa vstrebáva, ak sa prijíma spolu s vitamínom C (napríklad po konzumácii šošovice by sa mal zjesť pomaranč alebo kivi). Ženy počas menštruácie strácajú veľa železa a majú sklon k chudokrvnosti. Železo sa nachádza v živočíšnej aj rastlinnej potrave - v zelenej listovej zelenine, strukovinách, obilninách, červenom mäse. Kari korenie a zázvor sú tiež bohaté na železo.

Zinok

Je dôležitý pre rast, pre vývin plodu, plodnosť, zachováva zdravú pokožku, posilňuje imunitný systém a urýchľuje rekonvalescenciu, pomáha ničiť voľné radikály. Je obsiahnutý v mliečnych výrobkoch, mäse, strukovinách a celozrnných cereáliách. Nedostatok zinku sa môže prejaviť pri chudobnej a jednotvárnej strave a môže ho zapríčiniť fajčenie a pitie alkoholu.

Hliník, bróm, kadmium, chlór, kobalt, chróm, jód, mangán, zinok, síra

Sú to ďalšie dôležité minerálne látky. Kvôli ich dennodennému vylučovaniu močením a stolicou je dôležité ich pravidelne dopĺňanie. Pestré stravovanie zabezpečuje dostatočný prísun potrebných minerálnych látok.

Zdroj: Roberto Ferrari, Claudia Florio: Kuchyňa vášho srdca - rady Talianskej kardiologickej spoločnosti, ako si ustrážiť hladinu cholesterolu a nestratiť pri tom dobrú náladu; 2004 Societa Italiana di Cardiologia, Rím; 2006 W5, a.s. s podporou Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Bratislava

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info