Dobré rady

Zdravá strava

Jedlá obsahujú rozličné chemické látky, všeobecne nazývané potravinové zdroje. Pomocou trávenia sa rozkladajú a organizmus ich absorbuje. Poskytujú energiu nevyhnutnú pre život a sú stavebnými prvkami nášho tela. Medzi potravinové zdroje obsiahnuté v jedle patria: organické zlúčeniny, uhľohydráty alebo cukry, bielkoviny, tuky, vitamíny, vlákniny a anorganické zlúčeniny, t.j. minerálne soli a voda. Energia sa meria v kilokalóriách (kcal).

Množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje na jeden deň, sa mení podľa veku, fyzickej aktivity, telesnej hmotnosti a iných faktorov. Aby sa zachovala správna telesná hmotnosť, musí existovať medzi stravou a energetickým výdajom rovnováha. Preto je dobré sledovať informácie o obsahu energie, ktorú obsahujú rôzne jedlá a potraviny.

Prepočet joulov na kalórie

kalórie (cal) → jouly (J) cal x 4,2 = J
jouly (J) → kalórie (cal) J : 4,2 = cal
Základné
stavebné 
zložky
vyváženej stravy

Tuky

Tuky alebo lipidy sú dôležitým zdrojom energie a stavebnou látkou nášho organizmu. Tuky získané z potravín ostávajú dlho v žalúdku a v čreve, pretože sú ťažko stráviteľné. Po absorbovaní sa nadbytočné a energeticky nevyužiteľné tuky ukladajú do tukových buniek, pričom vytvárajú kalorickú rezervu.

Tuky sa delia podľa obsahu mastných kyselín (nasýtených a nenasýtených) na tuhé, ktoré sú živočíšneho pôvodu, napríklad maslo, slanina, masť a  kvapalné, ktoré majú prevažne rastlinný pôvod, napríklad olivový olej, olej zo semien a rybí tuk.

Nenasýtené mastné kyseliny sa delia sa na mononenasýtené mastné kyseliny (tuky rastlinného pôvodu, napr. olivový olej) a na polynenasýtené (tuky rastlinného a živočíšneho pôvodu, napr. olej zo semien a niektoré rybie oleje). Okrem toho sa tuky delia na „viditeľné“ (olivový olej a olej zo semien, maslo, margarín, slanina, masť) a na „neviditeľné“ (obsiahnuté v mäse, syroch, vajciach, rybách a v mlieku).

Existujú škodlivé i zdravé tuky. Mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny majú ochranný účinok pred vznikom aterosklerózy a srdcových ochorení. Tuky živočíšneho pôvodu, s výnimkou rybieho tuku, obsahujú nasýtené mastné kyseliny, ktoré pri nadmernej konzumácii škodia zdraviu. Jedlá obsahujúce tuky majú tri druhy mastných kyselín, ale v rozličných pomeroch. Napríklad maslo obsahuje najviac nasýtených tukov, ale aj časť mononenasýtených a polynenasýtených tukov.

Zdroj: Roberto Ferrari, Claudia Florio: Kuchyňa vášho srdca - rady Talianskej kardiologickej spoločnosti, ako si ustrážiť hladinu cholesterolu a nestratiť pri tom dobrú náladu; 2004 Societa Italiana di Cardiologia, Rím; 2006 W5, a.s. s podporou Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Bratislava

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info