Dobré rady

Zdravá strava

Jedlá obsahujú rozličné chemické látky, všeobecne nazývané potravinové zdroje. Pomocou trávenia sa rozkladajú a organizmus ich absorbuje. Poskytujú energiu nevyhnutnú pre život a sú stavebnými prvkami nášho tela. Medzi potravinové zdroje obsiahnuté v jedle patria: organické zlúčeniny, uhľohydráty alebo cukry, bielkoviny, tuky, vitamíny, vlákniny a anorganické zlúčeniny, t.j. minerálne soli a voda. Energia sa meria v kilokalóriách (kcal).

Množstvo energie, ktorú organizmus potrebuje na jeden deň, sa mení podľa veku, fyzickej aktivity, telesnej hmotnosti a iných faktorov. Aby sa zachovala správna telesná hmotnosť, musí existovať medzi stravou a energetickým výdajom rovnováha. Preto je dobré sledovať informácie o obsahu energie, ktorú obsahujú rôzne jedlá a potraviny.

Prepočet joulov na kalórie

kalórie (cal) → jouly (J) cal x 4,2 = J
jouly (J) → kalórie (cal) J : 4,2 = cal
Základné
stavebné 
zložky
vyváženej stravy

Vitamíny

Vitamíny sú organické látky nevyhnutné pre život človeka v malých množstvách (1 gram alebo aj 1 mikrogram na deň). Organizmus ich sám nedokáže syntetizovať, preto musia byť telu dodávané stravou. Nemajú energetickú hodnotu (ako napríklad bielkoviny), ale zohrávajú úlohu regulátora všetkých organických funkcií - kontrolujú správny priebeh metabolických procesov. Každý vitamín má odlišnú úlohu. Najdôležitejšími vitamínmi sú:

Kyselina listová

Je nevyhnutná pri tvorbe buniek. Jeho nedostatok vedie k problémom v priebehu gravidity a má za následok vznik kardiovaskulárnych ochorení. Odporúčané denné množstvo nesmie prekročiť 1 mg. Nachádza sa v strukovinách, listovej zelenine,  pečeni, pivných kvasniciach a  rybách.

Vitamín A a Beta-karotén

Je dôležitý pre oči, podporuje rast, chráni kožu. Nadbytok vitamínu A sa nahromadí v pečeni a môže poškodiť pečeň alebo kosti. Denný prísun nesmie byť vyšší ako 7,5 mg pre ženy a 9 mg pre mužov. Nachádza sa v potravinách živočíšneho pôvodu akými sú pečeň, mlieko, maslo, vajcia, syry, tučné ryby. Organizmus môže transformovať beta-karotén obsiahnutý v mrkve, v ovocí a zelenej zelenine na vitamín A. Beta-karotén je vitamínom prispievajúcim k prevencii rakoviny a má aj antioxidačný účinok. Odporúčané denné množstvo beta-karoténu je 6 mg (čo sa rovná piatim porciám ovocia a zeleniny na deň).

Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12)

Šesť vitamínov rozpustných vo vode, ktoré sa podieľajú na mnohých biologických procesoch neodmysliteľných pre život. Sú dôležité pre rast, dobré fungovanie tráviaceho systému, slizníc  a epitelov. Okrem toho zabezpečujú celistvosť nervového systému a podporujú spracovanie glukózy. Keďže sa môžu v organizme hromadiť, ich príjem musí byť regulovaný. Tieto vitamíny majú tendenciu znehodnotiť sa počas prípravy, varenia alebo konzervovania jedál. Vo všeobecnosti sa neodporúča prijať veľké množstvo len jedného vitamínu.

Vitamín B1 sa nachádza v slnečnicových semienkach, bravčovom mäse, orieškoch, celozrnných cestovinách Vitamín B2 sa nachádza v mäse, mliečnych výrobkoch, pečeni, otrubách, vajciach, zverine. Vitamín B3 sa nachádza v hydinovom a morčacom mäse, mäse z tuniaka, mečúňa, zo sardel, cereáliách obsahujúcich otruby. Vitamín B6 sa nachádza v  mäse, vajciach, obilninách, rybách, otrubách, šošovici. Vitamín B12 obsahujú rôzne druhy mäsa, mliečne výrobky, slávky, ustrice, hrebenatky, sardinky, tučné ryby a vajcia.  

Vitamín C

Tento dôležitý antioxidant je dôležitý pri procesoch spomaľujúcich starnutie tkanív. Podieľa sa na udržiavaní funkcie imunitného systému, zvyšuje ochranu pred infekciami, urýchľuje hojenie rán a zlomenín, kontroluje hladinu cholesterolu, pričom zabraňuje jeho hromadeniu v krvi a v tkanivách. Nedostatok vitamínu C môže spôsobiť krvácanie ďasien a krvácanie z nosa, väčšiu náchylnosť na infekcie a ak tento nedostatok pretrváva, môže to spôsobiť skorbut. Zvýšený príjem tohto vitamínu môže mať za následok hnačky a žalúdočné ťažkosti. Vitamín C obsahuje najmä ovocie a zelenina. Tento vitamín sa ľahko znehodnotí pri varení a pri zaváraní potravín.

Vitamín D

Je taktiež dôležitý, pretože podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu do kostí. U detí je predpokladom dobrého vývinu chrbtice, u starších je prevenciou osteoporózy a osteoartritídy. Nedostatok tohto vitamínu u mladých spôsobuje rachitídu a u dospelých slabosť a bolesti kĺbov. Nadbytok môže zapríčiniť poškodenie obličiek a ukladanie vápnika v rozličných orgánoch. Prvotným zdrojom vitamínu D je slnko (denne sa stačí vystaviť slnku na tridsať minút), olej z treščej pečene, mlieko, mliečne výrobky, tučné ryby a vajcia.

Vitamín E

Účinný antioxidant, ktorý chráni bunkové membrány a predchádza vzniku trombózy. Zvyšuje imunitu, zachováva zdravú pokožku, napomáha procesu hojenia poškodených tkanív. Nadbytok tohto vitamínu vo všeobecnosti nespôsobuje problémy. Odporúčaná denná dávka sa pohybuje od 70 mg do 540 mg denne. Tento vitamín je obsiahnutý v cereáliách, orechoch,  avokáde, slnečnicovom oleji, olivovom oleji, mandliach a v pečeni.

Vitamín K

Pôsobí proti krvácaniu. Jeho nedostatok spôsobuje poruchy zrážania krvi a krvácanie. Nachádza sa v mnohých potravinách, najmä však v tmavozelenej listovej zelenine, v ovocnej šupke a v pečeni.

Zdroj: Roberto Ferrari, Claudia Florio: Kuchyňa vášho srdca - rady Talianskej kardiologickej spoločnosti, ako si ustrážiť hladinu cholesterolu a nestratiť pri tom dobrú náladu; 2004 Societa Italiana di Cardiologia, Rím; 2006 W5, a.s. s podporou Slovenskej kardiologickej spoločnosti, Bratislava

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info