Otázky a odpovede

Zdravim Vas. Mam 29r. Chcem sa opytat. Asi v aprili som prekonal busenie srdca, mal som pulzy 189p/min. Bol som na internom, po vsetkych vysetreniach mi internista povedal ze je vsetko OK, len by som mal trochu zchudnut, takych 10kg, kedze mam 187cm a 100kg. Odvtedy mavam stale pulzy v klude nad 85p/min. Vsetci tvrdia ze je to OK, ale ja citim, ze to OK nie je. Pritom tlak mam stale nizsi 110/70. Poradite mi nieco? Vdaka.

Vyššia pulzová frekvencia skutočne môže byť spôsobená nadváhou, máme na to isté lieky, ktoré sa nazývajú betablokátory. Aj keď máte nadváhu, alebo už obezitu, pár kilogramov dole by Vám pomohlo, ale je hodne dôležité, aby ste aj napriek nadváhe cvičil a ak sa Vám nepodarí ani tak výraznejšie schudnúť, musíte sa snažiť byť fyzicky aktívny. Vysoký pulz u mladého chlapa ako ste Vy nie je dobrým znakom do budúcnosti. Poraďte sa s internistom, odporúčal by som malé dávky betablokátorov. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň, môjmu bratoviu, zistili v detstve šelest srdca.Kardiológa navštevoval pravidelne podľa dohody s lekárom.V osemnástich rokoch, keď išiel na odvod pred zákl. voj.službou išiel na vyšetrenie ku kardiologovi do B. Bystrice, kde mu potvrdili, že je už v poriadku, no v srdci má 1mm defekt, ale že na vojnu, môže ísť v pohode.O 3 roky na to, keď mal 21 rokov začal sa cítiť zle,veľmi ho bolela hlava, ruky a chrbát, veľmi rýchlo sa spotil a nevládal fyzicky ťažšie robiť. Pracoval v jednom drevárskom podniku.S týmto zhoršujúcim sa stavom chodil k obvodnému lekárovi,ten ho zo začiatku poslal po vyšetreniach, 2X HO VZALI NA 3 DNI DO NEMOCNICE PRETOžE RODIČIA MUSELI VOLAť K NEMU ZáCHRANKU, NO PO 3 DŇOCH HO PUSTILI,že nevedia, čo to môže byť.V poslednej dobe, ale postup obvodného lekára bol už akoby monotónny, zmerali mu krvný tlak, ktorý bol vysoký, pichli mu magnézium a s radou že má trochu cvičiť , aby mal kondíciu, ho poslali domov, alebo do práce. Moj brat sám hovoril, že sa už k nemu hanbí chodiť, lebo si o ňom myslia, že simuluje že snáď nechce do práce.Toto sa opakovalo každé 2 týždne, v poslednej dobe aj častejšie.Koncom minulého roka išiel opäť po roznych vyšetreniach a naspať do B. Bystrice, no tam len zasa potvrdili že je všetko v poriadku.Proste kolotoč vyšetrení bez výsledku.Echo srdca bolo takisto v poriadku Zomrel tohto roku v januári v 22 rokoch v práci za strojom. Začala sa mu točiť hlava, vracal, bola k nemu zavolaná záchranka, no prevoz do nemocnice neprežil.Posledného vyšetrenia,ktoré mu vybavili ustráchaní rodičia na vlastnú päsť sa nedočkal. Pri pitve mu zistili 8 mm dieru v srdci.Vraj mal byť dávno na invalidnom dôchodku a nie ťažko robiť. Bol postup lekárov správny ? Ako to že taký velký defekt nebol zistený ? Akoto že nikto nevedel zistiť správnu diagnózu ? Čo myslíte,môžu rodičia zažalovať lekárov ?

Samozrejme je to smutné, pokiaľ máte pocit, že lekári pochybili, máte právo požiadať Úrad pre dohľad nad zdravotníckou starostlivosťou, aby príčinu úmrtia prešetrili. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Zdravim vas , mam 29 rokov , 170cm/63kg som nefajciar rad sportujem uz len preto ze mam sedave zamestnanie, priblizne v marci roku 2008 mi zacalo busit srdce , najprv som to nevnimal len mi tak nadvyhovalo kozu tesne pod hrudnym oblukom ale neskor bolo busenie uz obtazujuce a hlavne celodenne , busenie vnimam uplne ked zaspavam a ked vstanem az to so mnou kyve , tlak mam mierne zvyseny meriam si ho doma priblizne 135/75 aj ked vela razy sa mi stalo ze to druhe cislo som mal este nizsie okolo 135/65 , bol som aj u internistu ten ekg posudil zaverom ze kryvka je v norme ale poslal na na dopplera renalnych arterii, ktoreho som sa ale nezucastnil .... chcem sa opytat teda ako mam dalej postupovat ? dost to vyzera na zuzenu cievu lebo obcas mam to busenie nie v bruchu ale v krizovej oblasti vacsinou ked to prezeniem zo sedenim ... pri sportovani nemam citelne problemy novy su po behu lahke ako pierko ale po takych 2 hodinach intenzivneho sedenia ma zacinaju pobolievat z vnutornej strany stehien , mam od isteho casu aj nejake zahmlene videnie nie stale ale tak 10 krat denne pri roznych situaciach ....

Dobrá správa pre Vás je tá, že ťažkosti mávate v pokoji a fyzická aktivita Vám nerobí ťažkosti, naopak, cítite sa pri nej lepšie. Predpokladám, že skôr sa jedná o určité funkčné tzv. neurovegetatívne zmeny, keďže máte sedavé zamestnanie, nemáte čas na fyzickú aktivitu, tá Vám chýba. Je možné, že keď ste mali 18 -19 rokov Váš krvný tlak bol 100/60, teraz máte 135/75, čo môže byť už relatívne na Vás viac. Takže moja rada je: zvýšte fyzickú aktivitu, cvičte čo najviac pokiaľ sa dá, pokiaľ sú všetky laboratórne vyšetrenia v norme, t. j. že nie ste napr. chudokrvný, nemáte poruchu štítnej žľazy, teda treba vylúčiť iné príčiny, ktoré by mohli tieto ťažkosti vyvolávať. No a keďže máte sedavé zamestnanie, môžete mať aj problémy s chrbticou – tzv. LS chrbticou. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý den, potrebujem poradit, denne viackrát sa mi stáva že mi srdce akoby buchlo mimo normálneho pulzu až cítim akoby šlo vyskočim, vždy sa zľaknem a vtedy je to horšie a začnem cítit stúpajúci tlak. Bola som už niekoľkrát na EKG, ECHO, Holter - diagnostika supraventrikulárna tachykardia so syndromom preexcitácie, ojedinelé SVT a WPW Syndrom. Nerozumiem tomu veľmi, spočiatku som mala tlak trochu vyšší okolo 130-140/90, pulz v pokoji cca 90-100. Brala som Egilok 25 iba polku tablety ráno, citalek 20 a zlepšilo sa to. Teraz však chcem otehotnieť a kardiolog mi odporúčal všetky lieky vynechať. Opat cítim búšenie srdce hlavne ráno a doobeda, tlak mám vačšinou 110/60 niekedy trochu vyšší ale v norme. Štítna žľaza úplne v poriadku a krvné testy takisto. Neviem čo robiť, mám stále pocit tlaku na hrudi, stuhnutý chrbát v oblasti ľavej lopatky, bolia ma kríže a niekedy mi trpne ľavá noha. Začala som chodiť ku psychologičke, no neviem či by som nemala ísť ešte na iné vyšetrenia.

Keďže ste boli kompletne kardiologicky vyšetrená - EKG, ECHO, Holter – a bol Vám dokázaný syndróm preexcitácie, predpokladám, že kardiológ Vám vysvetlil príčinu stavu aj to, čo máte robiť. Pokiaľ sa WPW syndróm často prejavuje stavmi búšenia srdca, ktoré býva veľmi rýchle, t.j. viac ako 150 pulzov za minútu, odporúča sa tzv. ablácia, čo je elektrofyziologické prerušenie dráhy, ktorá spôsobuje to búšenie srdca. Pokiaľ máte trvalé iba mierne búšenie srdca, teda nemáte záchvaty búšenia srdca, malé dávky betablokátoru ako napr. Egilok v zásade aj v tehotenstve nie sú veľkým problémom, jediným menším problémom je to, že plod býva trošku menší, ale inak nedochádza k jeho poškodeniu. Súčasne, ak otehotniete, je predpoklad, že Váš pulz sa ešte viac zrýchli, takže osobne si myslím, že pravdepodobne betablokátor – napr, Egilok ako uvádzate – bude asi perspektívne nutný. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý deň pán doktor Chcem sa Vás spytat , pred tyzdnami mi zistili tetaniu( a uzívam magne b 6 .. obcas si dam stvrtku lexaurinu.ale neviem či je dobré v takom mladom vekuuuu..tento druh tabletiek brat-lexarin.. kedze mam len 17rokov...a. pocitujem niekedy aj v klude busenie srdca.. ako keby... tlaky do hlavy.... a bolest. v oblasti krizov ako keby. sa mi chrbtica lamala tak to pocitujem aj som lezala.... v nemocnici tyzden čo mi odporučíte ?? da sa s tetaniou bojovat..? da sa vyliečiť? je mozné ze mam aj.. srdcovu neurozu???:... dakujem velmi pekne co mi viete odporučiť??)))

Dobrý deň, máte tetániu, je to trochu zložitejšie, odporúčal by som konzultovať aj neurológa. Dôležitá je príčina - čo vyvoláva túto tetániu. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Dobrý večer: Som žena a mám 38 rokov. Od R. 2005 som brala Vasocardin na zrýchlenú srdcovú frekvenciu, no po častých prudkých výkyvochtlaku mi ho internistka vymenila za Concor 5. Z tohto lieku som brala pol tabl. Raz denne. Pri užívaní oboch liekov som mala občas tlak 80/50. Ináč bez liekov na srdce mávam tlak 120/80. V r. 2007 som otehotnela a internistka mi ho vysadila s tým, že ak sa budem cítiť zle mám prísť. Ja som sa cítila bez neho dobre, tehotenstvo prešlo bez komplikácii a aj cisársky rez som zvládla dobre. A tak ho ani teraz neberiem. Teraz občas cítim z ničoho nič únavu, akoby som nič nevládala, ale to po krátkom čase prejde. Nedávno sa mi stalo, že sa po zobudení trasiem, ale na dotyk to necítim, je to akoby silne trasenie vo vnútri tela skôr v oblasti hrudníka. To po čase pominie. Pri tomto chvení mám pulz v norme, tlak som si nemerala, lebo keby som sa iba otočila už to pominie. Trvá to iba, keď ležím bez pohnutia, počas toho sa mi dýcha dobre. V bdelom stave sa mi to ešte nevyskytlo. Toto sa mi už asi trikrát zopakovalo. Pred asi mesiacom sa mi objavila bolesť a pichanie v lýtkach. Keďže som mala dávnejšie zvýšené reumatické hodnoty a zlú zrážanlivosť krvi zašla som k svojmu lekárovi a on mi zobral krv na zistenie anémie, protrombínového času a reumatických hodnôt. V r. 2005 som mala robené vyšetrenie štítnej žľazy, všetko bolo v poriadku, taktiež Holterov monitoring nič neukázal. Chcem sa spýtať, či pichanie v lýtkach môže mať príčinu v cievach a mám to konzultovať s angiológom a či to chvenie vo vnútri tela môže byť nejaká porucha srdca, alebo o čo sa môže jednať? Mám ročné dieťa a tak občas sa v noci nevyspím. Nemôže aj to prispieť k tej občasnej únave a tomu chveniu v hrudníku? Vopred vám ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň.

Pichanie v lýtkach môže teoreticky mať príčinu v cievach, väčšinou však bývajú v lýtkach kŕče. Keďže máte problémy so zrážaním krvi, poradiť sa s angiológom nie je zlý nápad. Pokiaľ máte pocity chvenia vo vnútri tela, ale pritom keď si meriate pulz, máte ho normálny, takisto aj krvný tlak – zrejme sa nejedná o arytmiu, celkom pravdepodobne sa môže jednať o vyčerpanie pri dlhodobom nevyspaní sa a podobne. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Ako sa dá upraviť hladina cholesterolu? Je závislá hladina cholesterolu o životosprávy alebo je to záležitosť dedičná?

Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory Na to sú rôzne názory. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Aké sú príznaky infarktu?

Tu sú niektoré príznaky, ktoré môžu predchádzať srdcovému infarktu: * Nepríjemný pocit v oblasti hrudníka. Najviac infarktov sa prejavuje nepríjemným pocitom, tlakom uprostred hrudníka trvajúcim viac minút, alebo striedavo slabnúcim a opäť silnejúcim tlakom. Možno ho pociťovať ako nepríjemný tlak, zvieranie, pálenie, tupú bolesť na hrudi alebo pocit plnosti. * Nepríjemný pocit v ostatných častiach hornej polovice tela. Bolesti často vyžarujú najčastejšie do ľavej ruky (môže aj do pravej), do chrbta, šije, čeľuste alebo aj do oblasti žalúdka (tzv. spodné alebo diafragmálne infarkty). * Skrátenie dychu - dýchavica. Môže sa vyskytovať súčasne s bolesťou v hrudi, ale aj bez nej. * Iné príznaky. Priebeh akútneho infarktu môže sprevádzať studený pot, žalúdočná nevoľnosť, strata rovnováhy alebo až bezvedomie. doc. Mudr. Gabriel Kamenský, CSc.

Aj vďaka Vašim 2% sa môže srdce usmievať. Ďakujeme.
Darujte 2%
viac info